01.04.2022

VICTORY SHOW
CHAMPION OF CHAMPIONS
CAJC, CAC

Victory Show Bratislava

Judges

Starting at 07:30  Admission of dogs

Starting at 09:30  Judging in rings

The breed ring judge + choosing the 3 junior and veteran finalists

Choosing the eight (or 4) semi-finalists from the adults, together with the breed ring judge

FCI 1

Vítková Viera, SK

Ridarčíková Gabriela, SK

FCI 2

Gröschl Ferenc, HU

Matyáš Jaroslav, SK

FCI 3

Seman Pavol, SK

Matyáš Jaroslav, SK

FCI 4

Staviarska Viera, SK

Jursa Jozef, SK

FCI 5

Šipkovský Martin, SK

Ridarčíková Gabriela, SK

FCI 6

Staviarska Viera, SK

Jursa Jozef, SK

FCI 7

Konečný Marián, SK

Jursa Jozef, SK

FCI 8

Fintorová Ľudmila, SK

Ridarčíková Gabriela, SK

FCI 9

Vojteková Iveta, SK

Ridarčíková Gabriela, SK

FCI 10

Fintorová Ľudmila, SK

Matyáš Jaroslav, SK

Non recognized breeds

Vojteková Iveta, SK

Matyáš Jaroslav, SK

The breed ring judge + choosing the one puppy finalists

Puppy class

Matyáš Jaroslav, SK

The choice of the semi-finalists for the main ring is done in the breed ring upon finalizing the breed judging of all breeds within the group!
12.30 Elite Puppy BIS competition from Slovak Elite Puppy show – judge PISKAY Vladimír, SK
12:50 Junior & Veteran Trophy BIS from Slovak Junior & Trophy show – judge ERDÖS László, HU
13:10 Awarding of the Puppy Champion of Champion winners – judge VOJTEKOVÁ Iveta, SK
13:20 Awarding winners of the Junior groups (three placements in each group) chosen by the breed ring judges according to the groups
13:50 Awarding of the Junior Champion of Champion winners – judge KANÁS Róbert, SK
14:00 Awarding winners of the Veteran groups (three placements in each group) chosen by the breed ring judges according to the groups
14:30 Awarding of the Veteran Champion of Champions – VÍTKOVÁ Viera, SK
A short break for preparation of the main ring for the K.O. system of adult finalists. (11 competitions, each group separately)
14:40 The K.O. system competition of the adult semi-finalists according to the groups (three placements)

(for 8 or 4 semifinalists from each group)

Ridarčíková Gabriela, SK
Jursa Jozef, SK
Matyáš Jaroslav, SK
Špoljarić Boris, HR
Vondrouš Otakar, CZ
16:40 Awarding of winners of Champion of Champions national breeds, hunting breeds and working breeds.
16:55 Awarding of the Champion of Champions from the adult classes (All 11 group winners compete, the placements are figured according to the sum of points awarded by the five judges in the final adult competitions.)
17:10 End of the show